KAŞMEK bağlama, ritim ve halk oyunları kursları devam ediyor

Kaş Belediyesi tarafından Kaş Mesleki Eğitim Kursları (KAŞMEK) projesi kapsamında düzenlenen bağlama, ritim ve halk oyunları kurs çalışmaları sürüyor.

 25 Ekim 2023

Kaş Belediyesi tarafından Kaş Mesleki Eğitim Kursları (KAŞMEK) projesi kapsamında düzenlenen bağlama, ritim ve halk oyunları kurs çalışmaları sürüyor.

Kaş Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü Halk Eğitim Merkezi işbirliğinde ücretsiz düzenlenen bağlama, ritim ve halk oyunları kursları, Yeşilköy Mahallesi’nde gerçekleştiriliyor.

İçerisinde kütüphane, zabıta ve muhtarlık ofisinin yer aldığı binada hafta içi her gün 17.00- 20.00 saatleri arasında verilen kurslardan bağlamaya 40, halk oyunlarına ise 20 kişi katılıyor. Ayrıca, 30 kişi de bendir kursunda yer alıyor.

Etkinlikle ilgili konuşan eğitmen Oğuz Çömek, kişilerin kendilerini kültürel, sosyal ve sanatsal yönden en iyi şekilde geliştirebilmeleri amacıyla açılan bağlama, ritim ve halk oyunları kurslarının büyük ilgi gördüğünü söyledi.

Kaş Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş’a kurslara verdiği destek dolayısıyla teşekkür ettiğini kaydeden Oğuz Çömek, “Küçük, orta ve yetişkin yaş gruplarında kursiyerlerimiz mevcut. Halk oyunları kursu eğitimi, yörenin tanıtımıyla başlıyor. Yöresel figürler gösteriliyor. Bağlama ve ritim kurslarında genel bilgilerin yanı sıra, nota, vuruş eğitimi veriliyor. Kurslarımıza her yaştan kişileri bekliyoruz.” dedi.

Çömek, çalışmalar çerçevesinde Cumhuriyet Bayramı’nda gerçekleşecek gösterilerle ilgili çocuklara türküler de öğrettiğini ifade ederek, “Ritimde de parçalara eşlik ediyorlar. Cumhuriyetin 100. yılında 100 kişiyle harmandalı gösterimiz olacak.” diye konuştu.

Kursiyerlerden Deniz Erdek ise etkinlik için Kaş Belediyesine teşekkür ederek, 7’den 70’e herkesin katılım sağlayabildiği kurslardan memnun olduğunu dile getirdi.


Okunma Sayısı: 260

 25 Ekim 2023

Bu Haberler de İlginizi Çekebilir

Kaş Belediye Başkanı Ulutaş’tan okul ziyaretleri
23 Ekim 2023
“5. Kaş Yarımadaton Yarışları” yapıldı
21 Ekim 2023
Kaş’ta Muhtarlar Günü kutlandı
19 Ekim 2023
Kaş Belediyesi ekim ayı meclis devam toplantısı yapıldı
17 Ekim 2023