• slide1

Organik Tarımda Uygulanan Yeni Nesil Yöntemler

Organik Tarımda Uygulanan Yeni Nesil Yöntemler

‘Organik tarımda uygulanan yeni nesil yöntemler’

Antalya’nın Kaş ilçesinde örtü altı sera üreticilerine ‘Organik tarımda uygulanan yeni nesil yöntemler’ konulu bilgilendirme gezisi gerçekleştirildi.

Kaş Belediyesi, üretici birlikleri ve Antalya Ak Parti Milletvekilleri ev sahipliğinde, Antalya Valiliği ve Büyükşehir Belediyesinin katkılarıyla ‘Tarımsal ilaç yerine sebze meyve üretiminde biyolojik mücadele nasıl yapılıyor?’ konusunda bilgi vermek ve üretim aşamalarını yerinde göstermek amacıyla Kaş’taki seralara bilgilendirme gezisi düzenlendi.

Geziye Ak Parti Antalya Milletvekili Atay Uslu, Kaş Belediye Başkanı Halil Kocaer, Ak Parti İlçe Başkanı Mutlu Ulutaş, Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer, İlçe Gıda Tarım Hayvancılık Müdürü Gökhan Göktaş ile TV-basın mensupları katıldı.

Biyolojik mücadelenin nasıl yapıldığı konusunda aydınlatılmak üzere çiftçiler, üreticiler ve yetkililer, Kaş ilçesi Ova, Kınık ve Çavdır mahallelerinde bir araya geldi.

Milletvekili Uslu, bir sera içerisinde biber üreticileri ile gerçekleşen buluşmada medya mensuplarına, Kaş’taki seralarda kimyasal ilaç ve gübre kullanılmadığını, biyolojik mücadele çerçevesinde faydalı böcekler ve hormon yerine arıların kullanıldığını söyledi.

İlaçlamaya gerek olmadığını belirten Uslu, “Zaten ilaç kullanırsanız faydalı böcekler, arılar ölüyor. Bunlar adeta tüketici adına, tarım bakanlığı adına müfettişlik görevi de yapıyor, denetliyor.” dedi.

Bir basın mensubunun ‘elinizdeki biberi tüketir misiniz?’ sorusu üzerine Uslu, dalından yeni kopardığı biberi kırarak, “Doğal, herhangi bir sorun yok. Olmaz da zaten. Her şey organik ve bilinçli bir şekilde yetiştiriliyor. Ben şu garantiyi verebiliyorum; Türkiye’deki, Antalya’daki çiftçilerimiz kimyasal ilaç, herhangi bir zararlı ilaç kullanmıyor. Her şeyi doğal şekilde üretip pazara sunuyor. Onlara teşekkür ediyorum.” diye konuştu ve elindeki biberi yedi.

Kaş Ziraat Odası Başkanı Ramazan Süer de yaptığı açıklamada, Kaş yöresinde 25 bin dönüm kapalı alan, örtü altı sera alanı bulunduğunu ifade ederek, bunun yaklaşık 19 bin domates, 5 bin biber, bin dönümünün de salatalık, patlıcan ve sair şeylerden oluştuğunu belirtti.

Ova, Kınık, Yeşilköy havzasının örtü altının en güzel, en önemli havzalarından biri olduğunu belirten Süer, geçen günlerde bir Tv kanalında biber ile ilgili yapılan yayının üreticinin haklı tepkisine neden olduğunu hatırlattı.

Süer biberde kalıntı iddiasına cevap verdi: “Yapılan haberlerin düzeltilmesi lazım. Kalıntı iddiasıyla 5–6 günlük biberi kırmaya çalışıyorlar, o zaten ses getirmez elastiki olur. Üretici, ziraat odasına kayıt olduktan sonra, ilçe tarım müdürlüğüne ÇKS kaydı yaptırıyor. Kayıt olan her üreticimizin çiftçi kayıt defteri vardır. Bu deftere kullandığı tüm ilaçlar yazılır, ilaçlar da ziraat mühendisinin nezdinde verilir. Bunun için biberde kalıntı yapmak mümkün değildir. ‘İhraç edilen biber geriye dönmüştür iç piyasaya sürülmüştür’ deniliyor. Bu biberlerden ve İç piyasadan numune alınıyor. Numunede kalıntı alan biberden çiftçi ceza yiyor, diğer taraftan alınan numunelerin tamamı, o seranın tamamı bertaraf ediliyor. Kalıntı olan domates veya biberi hiçbir zaman iç piyasaya geri sürmek mümkün değildir. Çiftçi hak ettiği parayı alsın. Tüm kanallara söylüyorum: İstediğiniz seralardan, istediğiniz kişilerden numune alalım.”

Daha sonra Uslu, domates, salatalık ve patlıcan üreticilerine de sera ziyaretinde bulundu.