• slide1

Kaş’ta Çanakkale Zaferi törenle kutlandı

Kaş’ta Çanakkale Zaferi törenle kutlandı

18 Mart 2021, Perşembe 

Kaş ilçesinde 18 Mart Şehitleri Anma Günü ve Çanakkale Zaferi’nin 106. yıl dönümü törenle kutlandı.

Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen törene, Kaş Kaymakamı Şaban Arda Yazıcı, Garnizon Komutanı Deniz Yarbay Serdar Yıldırım, Belediye Başkanı Mutlu Ulutaş, meclis üyeleri, kurum müdürleri, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, şehit ve gazi yakınları, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma programında, Atatürk Anıtı’na çelenkler sunuldu, saygı duruşunda bulunuldu, İstiklal Marşı okundu ve bayrak göndere çekildi.

Hava Radar Komutanı Yüzbaşı Muhammet Hakan Erkuş, günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaptı. 1. Dünya Savaşı sırasında Çanakkale cephesinde 215 kilogram ağırlığındaki top mermilerini insanüstü bir güçle sırtlayarak,  tarihin akışını değiştiren kahraman ‘Seyit Onbaşı’ ile ‘Çanakkale şehitlerinin yemek sahnesi’ gösterisi sergilendi. Öğrenciler, Çanakkale Türküleri müzik ve şiir dinletisi sundu. Çanakkale Zaferi’yle ilgili düzenlenen resim, şiir, kompoziyon yarışmasında derece alan öğrencilere ödülleri verildi.

Öte yandan, 27 yıl önce Bitlis’te askerlik görevini yaparken şehit düşen Hasan Sertçelik ile Mardin’de şehit olan Mehmet Nacakçı’nın Bezirgan Mahalle Mezarlığı’ndaki kabirleri ziyaret edildi.