• slide1

‘Kaş Başka’ Serbest Dalış Dünya Kupası rekorlarla sona erdi

‘Kaş Başka’ Serbest Dalış Dünya Kupası rekorlarla sona erdi

01 Ekim 2021, Cuma

Kaş ilçesinde bu yıl 4’üncüsü düzenlenen Serbest Dalış Dünya Kupası yarışlarında bir dünya ve Türkiye rekoru daha kırıldı. 4. CMAS-TSSF ‘Kaş Başka’ Outdoor Serbest Dalış Dünya Kupası, İnceboğaz Sosyal Tesisleri açıklarında gerçekleştirilen yarışlarla tamamlandı. İkinci ve son günde, kadınlarda Slovenyalı Alenka Artnik, sabit ağırlık çift palette 3 dakika 42 saniye ile106 metreye dalış yaparak, yeni dünya rekorunun sahibi oldu. Aynı disiplindeki rekoru, dün Kaş’ta 105 metre dalışıyla İtalyan Alessia Zecchini kırmıştı.

Milli sporcu Rüstem Derin ise ip destekli paletsiz disiplininde 3 dakika 32 saniye ile 91 metreye dalarak, Türkiye rekoru kırdı. Eski rekor, 83 metreyle kendisine aitti. Derin, yarışların ardından AA muhabirine yaptığı açıklamada, Kaş’a ağustos ayında antrenman için geldiğini belirterek, “Bugün rekorumu yukarıya çıkardım. Dünya şampiyonasında da yarışacağım ve yine Türkiye rekoru kırarak, madalya almayı planlıyorum.” dedi.

Dünya Kupası’nda 20 ülkeden 54 sporcu mücadele etti. Yarışlara, Türkiye’nin yanı sıra Slovakya, Rusya, İran, İtalya, USA, Azerbaycan, Slovenya, İsviçre, Hırvatistan, Güney Kore, Çekya, Kolombiya, Fransa, Ukrayna, Kuveyt, Umman, Şili, İspanya ve Lübnan katıldı.