• slide1

Kahramanın Adı Kaş’ta Yaşatılacak

Kahramanın Adı Kaş’ta Yaşatılacak

Kahramanın adı Kaş’ta yaşatılacak.

Antalya’nın Kaş ilçesinde Belediye Başkanı Halil Kocaer başkanlığında gerçekleştirilen olağan Şubat ayı meclis toplantısında, bir sokağa Kurtuluş Savaşı kahramanı Topçu Çavuş ‘Yusuf Ziya Erdil’ adının verilmesi kararı alındı.

Belediye toplantı salonundaki toplantıda Başkan Kocaer, gündem kapsamında yer alan konuda ilgili sokağa, Türkiye ve Kaş tarihinde iz bırakan bir ismin verilmesini meclise teklif etti. Andifli Mahallesi sınırları içerisinde bulunan taşınmazların cephelerine rastlayan yola, İtalyan donanmasını dize getiren Kaş’ın Gökçeören köyünden Kurtuluş Savaşı kahramanı, Topçu Çavuş ‘Yusuf Ziya Erdil’ adının verilmesi görüşülerek, oy çokluğu ile kabul edildi.
Kocaer, Gökçeörenli Topçu Çavuş Yusuf Ziya Erdil'in 1912'de Çanakkale'de İtalyan filosunun ana savaş gemisini karadan yaptığı top atışlarıyla batırdığını ifade ederek, “Kaş Limanı’na bu kahramanın anıtını da dikerek ölümsüzleştirdik. İlçemizdeki Çanakkale ve Kurtuluş Savaşı kahramanları Topçu Yüzbaşı Mustafa Ertuğrul Aker ile Topçu Çavuş Yusuf Ziya Erdil anıtlarının yenilenmesi veya bir parka konulması düşünülüyor.” diye konuştu.