• slide1

Halil KOCAER

KAŞ BELEDIYE BAŞKANI

Kaş Belediyesi olarak göreve geldiğimiz 30 Mart 2014 tarihinden bu güne kadar Akdeniz in incisi olarak gördüğümüz ilçemize Antalya Büyükşehir Belediyesinin de destekleriyle en iyi şekilde hizmet etmeye çalışmaktayız. 6360 Sayılı Kanunla 5 ( Beş ) belde ve 48 (Kırksekiz ) köy ilçe belediyesine bağlı mahalle haline gelmiştir. İlçemizin hizmet alanı 750 km2 den 2231 km2’ye çıkmıştır. Hizmet alanımız içerisinde ayrım gözetmeksizin bekleyen ve Kaş’ımıza iyi gelecek olan hizmetlere sarıldık. En temel ve kangren haline gelmiş, çözümü sağlanmamış olan hizmetlerin başında olan imar sorununa el attık ve Büyükşehir Belediyesi ile ilçemizin 1/25000 ölçekli imar planını oluşturduk. Özellikle bu imar planı ile köyden mahalleye dönüşen yerlerin yerleşim yerlerini belirleyerek vatandaşlarımızın imarla olan sıkıntılarının önüne büyük ölçüde geçmeye çalıştık. Yine imar mevzuatı dahilinde Kaş ilçe sınırları içerisine 1/5000 ve 1/1000 ölçekli imar planı çalışmaları devam etmekte olup, kısa bir süre içerisinde uygulama çalışmalarına başlanacaktır. Yapılmış olan bu çalışmalarla Köyden Mahalleye dönüşen yerlerdeki vatandaşlarımızın sıkıntılar ile karşı karşıya kalmaması için Belediyemiz tarafından mimari,statik,makine ve elektrik projeleri tamamlanarak tip projeler üretilmiş ve vatandaşlarımızın istifadesine ücretsiz olarak sunulmuştur.

Kaş Belediyesi olarak 2231 km2 lik bir alanda hizmet verecek olmamız nedeni ile kullanılması uygun olmayan, yetersiz, eskimiş ve bakımları zamanında yapılmamış adeta hurdaya ayrılacak seviyeye gelmiş olan bazı araçları belediye envanterinden çıkardık. Kullanılma imkanı olan bazı araçlarımızın da bakımlarını yaptırdık. ‘’Kaş’ımız Gözümüz Hizmet Sözümüz’’ sloganı ile çıktığımız bu yolda planlanan hizmetlerin en etkin ve verimli sunulabilmesi araç filomuza 1 (bir)grayder, 1 (bir) silindir, 2 (iki) pkup, 1 (bir) hizmet aracı kattık ve 1 (bir) grayder, 1 (bir)hizmet aracının alımı tamamlanmış ve önümüzdeki günlerde belediyemize teslimi yapılarak hizmet vermeye başlayacaktır.

Ayrıca Belediyemiz hizmetlerinde kullanılmak üzere 1(bir) adet çekici alım ihalesine çıkılmış olup, ihale sonunda alımı tamamlanarak en kısa süre içerisinde hizmet vermeye başlayacaktır. Hem seçim bildirgemizde açıkladığımız ve hem de Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımızın ilçemizde yapmış olduğu toplantıda açıkladığı otogar ( Kaş Otogar), altyapı (Gömbe Kanalizasyon, Kalkan Yağmur suyu Direnaj ve Kınık Yeni Sanayi yeri altyapı ),toptancı hali, içme suyu(Kınık-Ova-Yeşilköy Havzası), hava alanı,Kıbrıs Barajı, Bazı Mahallelerimize Gölet yapımı, otoyol ( Kaş-Gömbe, Kalkan-Gömbe, Finike-Kalkan) … gibi Kaş’ımızı Kaş yapacak, ilçemiz halkının hak ettiği büyük projelerin çalışmaları başlamış ve devam etmektedir.

İlçemizde yapılan Millet Vekili Aday tanıtım mitinginde Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız tarafından Finike-Kalkan arasının duble yol yapımına ilişkin proje ve vb. çalışmaları ile Kaş-Gömbe arası yol yapım çalışmalarının başlandığı müjdelerini vermiştir.

Yönetime gelindiğinde 6360 Sayılı Kanun kapsamında Belediyemize devredilen ve mevcut mülklerinin envanteri çıkarılmış ve çok uzun süredir kiralama ihaleleri yapılamayan veya bir şekilde yapılmayan, Belediyemizi Kanun ve mevzuat açısından idari olarak sıkıntı ile karşı karşıya bırakmış olan gayri menkullerin ihaleleri yapılmış ve yapılmaya devam etmektedir. 2014 Yılı içerisinde hiç olmasını arzu etmediğimiz bir şekilde Kalkan Mahallemizde meydana gelen yangında mülkiyeti belediyemize ait 6 (altı) adet işyeri yanmıştır. İşletmeciliğini yapan ve işyerleri yanan esnaflarımızla müteaddit defalar toplantılar yapılmış ve bu işyerlerinin yeniden turizm sezonuna nasıl yetiştirileceği konuları görüşülmüştür. Bu toplantılar neticesinde yanan bu yerde uygulanmak üzere hazırlanmış olan proje Koruma Kurulu Gündemine ivedi bir şekilde sunulmuş ve kabul edilmiştir. Bu arada ihale çalışmaları başlamış ve bu yerlerin ihalesi 2015 turizm sezonuna yetiştirilmek üzere Kanuni süreleri beklenerek ihale edilmiştir. İhaleye 2 (iki) firma teklif vermiş; bu firmalardan bir tanesi aşırı düşük teklif verdiğinden, bir tanesi de evraklarının incelenmesi sonucunda yapılacak olan işe ait sunmuş olduğu iş deneyiminin yetersiz ve mahkemelik olması nedeni ile mevzuat hükümleri çerçevesinde elenmişlerdir. Söz konusu işyerlerinin belediyemiz tarafından yapılması için ihale çalışmaları ivedi olarak tamamlanmış olup, 24 Nisan 2015 tarihinde ihalesi (süre ve mevzuat hükümleri çerçevesinde) gerçekleştirilmiş ve sözleşme imzalanıp işe başlanacaktır.

6360 sayılı Kanunla bazı hizmetler (Otogar, Toptancı Halleri, İçme Suyu, Mezarlıklar, Kanalizasyon,İlaçlama gibi… ) ilçe belediyelerinden alınarak Büyükşehir Belediyelerine devredilmiştir. Hizmet alım yöntemi ile şirketler üzerinden gördürülmekte olan bazı işlerde çalışan personelimiz hem hizmetlerin devredilmesi ve hem de devredilen hizmetlerdeki ihale sürelerinin sona ermiş olması nedeni ile Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmet alım yöntemi ile gördürülecek işlere ilişkin ihaleler yapılıncaya kadar belli bir süre beklemişlerdir. Yine bu personellerin işlerine farklı hizmet kollarında Antalya Büyükşehir Belediyesi bünyesinde devam etmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. Kaş Belediyesi olarak devredilen hizmetler dışında kalan hizmetlerdeki personel ihtiyaçları, bütçe imkanları gözden geçirilerek hizmet alımına ilişkin ihale gerçekleştirilmiş ve gerekli istihdam sağlanarak hizmet vermeye başlanmıştır.

Kınık, Ova, Yeşiköy, Palamut,Çavdır, Çayköy ve Gelemiş havzasının içme suyu o bölgedeki Göl Mevkiinden karşılanmaktadır.Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız İlçemizi ziyaretlerinde bu havzanın içme suyunun Saklıkent kaynağından alınarak buradaki vatandaşlarımızın içme suyu ihtiyaçlarının karşılanacağı projenin startının verildiği, ayrıca Kalkan Mahallesine ve ilçe merkezine Saklıkent’den gelen içme suyunun alındığı membağın yerinin değiştirilerek ana membağdan içme suyu alınacağı proje çalışmalarının gerçekleştirileceği müjdesini vermiştir.Yani ilçemiz önümüzdeki günlerde yeni hizmetlerine kavuşacak ve vatandaşlarımızın beklentilerine en iyi şekilde cevap mermiş olacağız.

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanımız, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız ve Milletvekili adaylarımız ile yapılmış olan aday tanıtım töreninde 1980′li yıllardan günümüze kadar yaklaşık 30-35 yıldır çözülemeyen, sürekli dillerde konuşulan ancak bir türlü hayata geçirilemeyen Kıbrıs barajı Kemer, Kasaba, Uğrar, Dirgenler, Karadağ ve o havzanın sulama suyu ihtihacını ortadan kaldıracak projenin 01.06.2015 tarihinde ihalesinin yapılarak işe başlanacağının müjdesini vermiştir. Göreve geldiğimiz 30 MART 2014 tarihinden itibaren ilçe merkezinde, mahallelerimizde yol asfaltlama ve stabilize çalışmaları yapıldı ve 2015 yılı içerisinde de Belediyemizin asfaltlama ekibi ile yapılmaya devam edilecektir.Yine bu dönem içerisinde kendi ekiplerimiz ile yeni yollar açılmış, mahallelerimizin bir çoğunda (kapanan belde belediyelerinde ve mahalleya dönüşen köylerde) parke taşı döşeme işi yapılmıştır. 2015 yılı içerisinde de belediyemiz bütçesinden ve ilgili Bakanlıklardan gelen kaynaklarla Kaş merkez ve mahallelerinde parke taşı döşeme ihalesi yapılmış, önüzdeki günlerde sözleşmesi yapılarak işe başlanacaktır. 2015-2016-2017 yıllarına esas olmak üzere temizlik işlerine ait hizmet alım ihalemiz 3 ( üç) yıllık olarak yapılmış ancak;Kamu İhale Mevzuatı kapsamında istekli firmaların dosyalarında tespit edilen eksiklikler nedeni ile ihale iptal edilmiştir. Vatandaşlarımızın mağdur olmaması, hizmetlerde aksaklığa meydan vermemek için ek ihaleler yapılarak gerekli tedbirler alınmış ve hizmetler bütün Kaş olarak titizlikle sürdürülmeye çalışılmıştır. İptal edilen ikinci 3 (üç) yıllık ihale tekrar yapılmış ve sözleşmesi imzalanarak hizmet vermeye başlanmıştır.

Bir yıllık süre içerisinde Ova Mahallemizde Belediyemizin de destek ve katkıları ile bir ilköğretim okulu yapımına başlanmış ve en kısa sürede bitirilerek hizmet vermeye başlayacaktır.Yine uzun zamandır açılışı yapılıp hizmet vermeye başlayamayan Kaş Devlet Hastanesi yeni hekim kadroları ve hizmet binası ile hizmet vermeye başlamıştır. İlçemizde açılması planlanan üniversite ile ilgili görüşmelerimizde sona yaklaşılmış olup, en kısa süre içerisinde görüşmelerimizi sonlandırıp üniversitemizi ilçemize kazandıracağız.

30 Mart 2014 tarihinden itibaren ilçemize hizmet kazandırabilmek için çeşitli projeler üretip Bakanlıklarımıza maddi yardım talebinde bulunulmuştur. Yapılan bu başvurular neticesinde bazı taleplerimiz için gerekli maddi destek sağlanmış, ihalesi yapılarak sözleşme aşamasına getirilmiş, bazıları için protokol imzalanmış maddi kaynağın aktarılması beklenmekte ve bazılarını da ilgili bakanlıklar nezdinde takip etmekteyiz. ‘’Kaş’ımız Gözümüz Hizmet Sözümüz’’ sloganı ile çıktığımız bu yolda 1 (bir) yıllık süre içerisinde yukarıda arz etmediğim birçok hizmeti yaptık ve siz Kaş’lı hemşerilerimizin görüş,fikir ve destekleri ile duran bir belediye ve Belediye Başkanı olarak değil, çalışan, üreten ilçesine hizmet kazandırmak için mücadele etme gayreti ve azmi içerisinde olan bir Belediye ve Belediye Başkanı olarak kararlılıkla yapmaya devam edeceğiz.

‘’ Söz Verdiğimiz Gibi’’…

Halil KOCAER

Kaş Belediye Başkanı


Kaş 1 Tane! Sosyal medya'da bizi takip edin.